Doniek Blog

« | Strona Główna | »

Jak chciwość zabiła Sandmana

Autor: doniek | sierpień 25, 2009

Jaki jest Wasz ulubiony komiks autorstwa Gaimana? Oki, policzmy. Po szybkim przeliczeniu głosĂłw zwycięzcą został “Sandman”. w sumie nie ma się co dziwić. Wszak ta seria wstrząsnęła światem komiksowym i pozwoliła pokazać ludziom, Ĺźe komiks to nie tylko rozrywka dla przedszkolakĂłw i dzieci (pogląd ten niestety wciąż ma się dobrze w świadomości obywateli RP). Jednym słowem komiks przełomowy.

Zapewne podobnie jak ja odczuwaliście żal podczas lektury ostatniego numeru serii o Morfeuszu. Na otarcie łez co jakiś czas serwują nam wydawcy jakieś historie poboczne z tego nierealnego świata. Jednak nie oszukujmy się, to nie to samo. Owszem, komiksy te są świetne ale to nie to. Brakuje tam tej nutki geniuszu, która cechowała komiksy autorstwa Gaimana.

W zeszłym roku była obchodzona 20 rocznica wydania serii “Sandman”. Odbyło się z tej okazji wiele spotkań z fanami, konwentĂłw, projekcji i ty podobnych wydarzeń. Jednak największą niespodziankę mĂłgł zgotować fanom Neil Gaiman. Otóş, zwrĂłcił się do wydawnictwa DC z oferta stworzenia sześcioczęściowej mini serii z Sandmanem w roli głównej. Akcja tego komiksu miała się dziać przed wydarzeniami opisanymi w pierwszym numerze “Sandmana”. Panowie z DC ochoczo przyklasnęli tej propozycji. Wszak “Sandman” był wielokrotnym nominowanym i zdobywcą nagrĂłd przyznawanych w świecie komiksĂłw a oprĂłcz tego est jednym z najlepiej zarabiających komiksĂłw w DC. Ale…

Ale jak to zawsze bywa poszło jak zwykle o kasę. Bo oto panowie wydawcy DC stwierdzili, Ĺźe są w posiadaniu umowy podpisanej przez Gaimana w 1988 na stworzenie serii “Sandman”. Tak więc po co podpisywać nową umowę skoro jeszcze jest stara. Stanęło więc na tym, Ĺźe oczywiście, są bardzo zadowoleni z oferty z chęcią z niej skorzystają, a pan Gaiman niech śmiało zmierza do kasy po wynagrodzenie. Tak, tak, wynagrodzenie będzie wypłacone takie jakie istnieje na umowie z 1988 roku.

Zdziwienie na twarzy Gaimana – bezcenne. No bo jak to, on zdobywca wielu nagrĂłd, człowiek z wyrobionym nazwiskiem, zmieniający większość komiksĂłw w kury znoszące złote jaja, ma teraz pracować za stawkę na ktĂłrą się zgodził jako początkujący scenarzysta. WTF? Koniec końcĂłw strony nie doszły do porozumienia. A nam zostaje tylko ronić łzy i wysyłać obelĹźywe listy i maile do centrali DC. Bo to właśnie przez ich skąpstwo nie będzie nowych odsłon “Sandmana”. Przynajmniej na razie.

Tagi: , , , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Ilość Komentarzy: 2 »

Ilość komentarzy: 2 to “Jak chciwość zabiła Sandmana”

  1. helsing napisał:
    sierpień 30th, 2009 at 12:36

    A można dostać źródło tej ciekawostki? Albo relacje amreykańskich portali komiksowych na ten temat? pzdr!

  2. IRMIN napisał:
    wrzesień 29th, 2009 at 19:03

    cZEŚC ludzie mutanty…sandmana to zabił człwoiek spajder !bład jest na stronie

Komentarze