Doniek Blog

« | Strona Główna | »

Superman Jest Ĺťydem?

Autor: doniek | marzec 4, 2011

superman logo

Rabin Simcha Weinstein w swojej książce, pod wiele mĂłwiącym tytułem “Up, Up, and Oy Vey!” udowadnia jak wielki wpływ na komiks miała Ĺźydowska kultura. Dowodzi ponadto, Ĺźe jeden z najbardziej znanych na świecie superbohaterĂłw jest Ĺťydem. Chodzi oczywiście o postać Supermana. Argumenty przytoczone przez Weinstein na poparcie swojej torii są następujące:

1. Twórcami postaci Supermana są panowie Jerry Siegel i Joe Shuster, sami będący potomkami żydowskich imigrantów.

2. Postać Supermana została powołana do życia w 1938 roku. Był to okres kiedy nasilały się prześladowania żydów w nazistowskich Niemczech. Dlatego też naród żydowski potrzebował obrońcy, swojego własnego bohatera.

3. Przybycie Supermana na Ziemię nawiązuje do biblijnej historii Mojżesza. Podobnie jak przywódcę Izraelitów, Supermana przed śmiercią uratowali rodzice, umieszczające go w kapsule która to wywiozła go z ginącej planety Krypton.

4. Kolejną biblijna osoba na której wzorowany był Superman jest Samson. Tak samo jak swój pierwowzór, Superman posiada nadludzka siłę oraz jedną słabość. U Samsona były to włosy, u Supermana jest to kryptonit.

5. Oryginalne imię Supermana to Kal-El. Pierwszy człon imienia (Kal) oznacza “głos”, “szybkość” lub teĹź “niosącego światło” (with lightness). Natomiast druga część imienia (El) nawiązuje ponownie do postaci biblijnych ktĂłrych imiona kończyły się na el: Isra-el, Dani-el, Samu-el, Micha-el, Gabri-el.

Jak więc widzicie dowodów na to, że Superman jest Żydem przedstawiono dość dużo. Czy tak jest w rzeczywistości to już tylko zależny od waszej interpretacji. Niemniej polecam zapoznać się z książką Weinsteina gdyż jest to porządny kawał historii amerykańskiego komiksu.

udowadnia jak wielki wpływ na komiks miała żydowska kultura. Dowodzi ponadto, że jeden z najbardziej znanych na świecie superbohaterów jest Żydem. Chodzi oczywiście o postać Supermana. Argumenty przytoczone przez Weinstein na poparcie swojej torii są następujące:

Tagi: , , , , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Brak Komentarzy »

Komentarze