Doniek Blog

« | Strona Główna | »

Alfabet Thora

Autor: doniek | kwiecień 28, 2011

Jak wszyscy doskonale wiemy, dzisiaj, czyli dnia 29 kwietnia 2011 roku, będzie miał polską premierę film o bogu piorunĂłw pod tytułem “Thor”. Ĺťeby więc umilić Wam przyjemność z oglądania tego dzieła, przygotowałem dla Was, moi drodzy Czytelnicy mały przewodnik po świecie Thora (zarĂłwno świecie komiksowym jak i świecie mistycznym. Zapraszam więc do zapoznania sie z alfabetem Thora.

A jak Asgard
Jest to kraina zamieszkała przez dwa szczepy bogów, Asów (z których to wywodzi się Thor) oraz Wanów. Dostać się do niej można tylko przechodząc przez Tęczowy Most Bifrost. Sama nazwa wywodzi się od zlepku dwóch słów: as i garth. Pierwsze oznacza bóg a drugie dwór (ogromną przestrzeń). Istnieją również teorie mówiące o tym, że Asgard był zamieszkany tylko przez wojowników i bogów a jako rolę materiałów budowlanych spełniały włócznie służące jako belki oraz tarcze wykorzystane jako dachówki.

B jak Broxton
Miejscowość w Oklahomie obok której Thor zbudował Asgard po swoim powrocie na Ziemię. Historia ta zaczyna się na łamach komiksu Thor #1 vol 3 (scenariusz J. Michael Straczyński). Więcej informacji o Broxton znajdziecie tutaj, choć prawdę mówiąc więcej to za duże słowo :).

C jak Chris Hemsworth
Filmowy Thor. Wcześniej aktor ten dał się poznać jako odtwórca postaci kapitana Kirka w filmie „Star Trek”.

D jak Destroyer
Jeden z głównych i najstarszych przeciwników Thora. Pierwszy raz pojawił się na łamach Journey Into Mystery #118 (lipiec 1965). Destroyer jest zaczarowaną zbroją będącą niegdyś własnością Odyna.

E jak Eir
Jest to bogini zdrowia i leczenia. Według mitologii nordyckiej to właśnie ona jest odpowiedzialna za przekazanie sztuki lekarskiej w ręce kobiet.

F jak Fenris
Gigantyczny wilk (na okładce w tle) jest owocem związku Lokiego z olbrzymką Angrboda. Jego pierwsze pojawienie się miało miejsce w marcu 1965 roku
na łamach Journey Into Mystery #114.

G jak God Squad
Grupa zawiązana podczas inwazji Skrullów (Secret Invasion). W jej szeregach znajdował się również Thor . Oprócz niego w skład grupy wchodził Hercules (dowódca), Amadeus Cho (twórca nazwy grupy), Glactus, Silver Surfer, Venus, Sersi, Daimon Hellstrom oraz Panther God.

H jak Hera
Żona Zeusa, Królowa Olimpu. Pierwszy raz pojawiła się na łamach komiksu Thor #129.

I jak Idunn
Blond włosa strażniczka złotych jabłek nieśmiertelności. Były one podawane podczas uczt odbywających się w Asgardzie. Ten kto spożył złote jabłko miał zapewnione życie wieczne.

J jak Journey Into Mystery
To właśnie na łamach tego komiksu miał miejsce debiut Thora. Był to numer #83, ukazał się w sierpniu 1962 roku. Pierwsza opowieść z nordyckim bogiem liczyła zaledwie 13 stron.

K jak Kenneth Branagh
Reżyser filmowej wersji przygód Thora. Wcześniej wsławił się bardzo dobrze przyjętymi ekranizacjami dzieł Williama Shakespeare. Jego wybór na reżysera filmu został przyjęty z mieszanymi odczuciami wśród fanów. Jednak jak pokazują oceny filmu przez zachodnie serwisy był to wybór trafny. Swoją opinię na ten temat wyrażę po obejrzeniu filmu.

L jak Loki
Adoptowany brat i zaciekły wróg Thora. Loki na lamach komiksu wydawnictwa Timely Comics zadebiutował w sierpniu 1946 roku w szóstym numerze serii Venus. Zaś jego debiut na łamach Marvela przypada na Journey Into Mystery #85.

M jak Mjolnir
Młot bojowy Thora. Jego nazwa oznacza „The Crusher” (ciężko znaleźć dobry polski odpowiednik).

N jak Norwegia
To właśnie w norweskiej jaskini student medycyny Donald Blake odnalazł Mjolnir. Dzięki temu przypomniał sobie kim tak naprawdę jest i dlaczego został zesłany jako śmiertelnik na Ziemię.

O jak Odyn
Ojciec Thora, władca Asgardu, szef wszystkich szefów. Pierwszy raz pojawił się na łamach Journey Into Mystery #85 w październiku 1962 roku.

P jak Piorun
Thor jest znany w mitologii jako władca piorunów. Stanowią one jedną z głównych broni w arsenale naszego bohatera.

R jak RagnarĂśk
Wielka bitwa pomiędzy bogami Asgardu a Olbrzymami dowodzonymi przez Lokiego. Jej skutkiem ma być pochłonięcie Ziemi przez morze.

S jak Stan Lee
Człowiek bez którego nie było by Thora i ponad połowy postaci ze świata Marvela oraz filmów Kevina Smitha.

T jak Tyr
BĂłg Wojny, syn Odyna, brat Thora.

U jak Ulik
Skalny Troll, pierwszy raz pojawił się na łamach komiksu Thor #137 (luty 1967). OprĂłcz duĹźej siły i wytrzymałości potrafi takĹźe widzieć w podczerwieni (“predator k..wa”).

V jak Valhalla
Miejsce znajdujące się w Asgardzie będące pod całkowitą władzą Odyna. To właśnie do Valhalli byli zabierani przez Walkirie polegli w bitwie wojownicy. Po dotarciu na miejsce spędzali oni czas na piciu, ucztowaniu oraz doskonaleniu sztuki wojennej. A wszytko to p oto aby stanąć ramię w ramię z Thorem podczas ostatecznej bitwy ze złem.

W jak Warriors Three
Trzech Asgardczyków (Fandral, Hogun oraz Volstagg) towarzyszących Thorowi podczas jego przygód. Czas ich świetności w komiksach przypada na lata sześćdziesiąte.

Y jak Ymir
Lodowy olbrzym. Odwieczny wróg nordyckich bogów. Pierwszy raz zmierzył się z Thorem w Journey Into Mystery #97 (październik 1963). Postać ta została stworzona przez Stana Lee oraz Jacka Kirby.

Z jak Zwiastun
JeĹźeli ktoś jeszcze nie jest przekonany czy iść na “Thora” to zapraszam do obejrzenia zwiastuna i podjęciu jedynej słusznej decyzji 🙂

P.S.
Tak, wiem, że brakuje haseł na literę Q i X ale nie mogłem znaleźć nic ciekawego powiązanego z postacią Thora. Wybaczcie więc :).

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Brak Komentarzy »

Komentarze