Doniek Blog

« | Strona Główna | »

The Punisher – The End

Autor: doniek | czerwiec 21, 2007

Swego czasu modne były opowieść o początkach bohaterĂłw. Właśnie o tym opowiadał “Born“. O przejściu człowieka na ciemną stronę mocy :). Tym człowiekiem był Frank Castle. Tą niesamowitą opowieść stworzył Garth Ennis. Któş inny mĂłgł więc opowiedzieć o końcu Punishera jak nie człowiek odpowiedzialny za jego powstanie. I o tym właśnie jest “The End”, historia o ostatniej misji Franka.
Stany Zjednoczone uwikłały się w konflikt atomowy z Chinami. Wojna została wypowiedziana. W tym samym czasie władze więzienia Sing-Sing. Otrzymują wyraĹşny rozkaz. Zabić wszystkich skazańcĂłw. Oddział straĹźnikĂłw sumiennie wykonuje swoją pracą. Oczyścili juĹź większość więzienia, został im tylko blok D. Blok na ktĂłrym odsiadują karę więźniowie znienawidzeni przez współwięźniĂłw, czyli m.in. pedofile i Punisher. W momencie dojścia straĹźnikĂłw do celi Franka następuje eksplozja nuklearna. Brak zasilania spowodowany impulsem magnetycznym pozwala Frankowi uciec z więzienia. Razem z nim ucieka jjeszcze jeden więzień – Paris. Ich oczom ukazuje się straszny widok. Wszędzie spalona ziemia i zwłoki. Nowy Jork całkowicie zniszczony. Powoli dociera do nich świadomość, Ĺźe być moĹźe są ostatnimi ludĹşmi na Ziemi. Jednak jakimś cudem udaje im się od naleĹź coś, co wygląda jak ostatnia ludzka enklawa. I ty następuje pytanie? Czy Frank potrafi się odnaleźć w nowym świecie? Świecie bez zbrodni i przestępcĂłw? Czy odnajdzie sens Ĺźycia? OdpowiedĹş uzyskasz po przeczytaniu “The End”.

Wspaniały scenariusz Ennisa został okraszony rysunkami Richard’a Corben’a. Rysownik ten znany jest polskim czytelnikom z mini serii “Banner“, tak więc jego rysunki spokojnie oddają post nuklearny klimat opowieści.
Podsumowując, “The End” jest udanym komiksem, moĹźe nawet trochę lepszym od “Born” i na pewno duĹźo lepszym od nudnego “The End” z Wolverin’em. To Ĺźe opowieść zamyka się w jednym zeszycie wychodzi jej tylko na dobre. Nie znajdziesz tam Ĺźadnej zapchajdziur, Ĺźadnego “ecie pecie o wszechświecie”, po prostu konkretna historia z konkretnym bohaterem.

Tagi: , , , ,
Kategoria: Recenzje, The Punisher |
Ilość Komentarzy: 2 »

Ilość komentarzy: 2 to “The Punisher – The End”

 1. m napisał:
  styczeń 5th, 2010 at 15:37

  “Tą niesamowitą opowieść stworzył Garth Ennis. Któş inny mĂłgł więc opowiedzieć o końcu Punishera jak nie człowiek odpowiedzialny za jego powstanie.”

  sorry, Dońku, ale GE nie jest odpowiedzialny za powstanie Punishera

  Troszeczkę się zagalopowałeś

  PZDR
  M

 2. Doniek napisał:
  styczeń 5th, 2010 at 15:58

  Nie zagalopowałem się. Zastosowałem, cytując klasyka Macierewicza, skrĂłt myślowy. “… jak nie człowiek odpowiedzialny za [stworzenie historii (“Born”)] jego powstanie” 🙂

Komentarze