Doniek Blog

« | Strona Główna | »

Anioł I Syn

Autor: doniek | październik 22, 2007

droga do zatracenia “Droga do zatracenia” to amerykańska wersja opowieści o Samotnym Wilku. O człowieku podążającym ścieĹźką zemsty. Człowieku ktĂłry stracił prawie całą rodzinę ale nie stracił dumy i honoru. Człowieku oddanym jednemu celowi. Zemście. Tym człowiekiem jest Michael O’Sullivan, Irlandczyk będący na usługach mafijnej rodziny Rooney. Jest ich najlepszym egzekutorem. W gangsterskim środowisku mĂłwią o nim Anioł Śmierci. I właśnie przemiana Anioła Śmierci w Anioła Zemsty jest głównym tematem tego komiksu. Przemiana zostaje opisana przez syna OSullivan’a – Micheal’a Juniora, ktĂłry jest głównym narratorem losĂłw swego ojca. Opowieść syna pokazuje nam jak nawiązują się jego kontakty z ojcem, jak staje się jego jedynym towarzyszem w drodze do piekła.

“Droga do zatracenia” została sfilmowana, lecz niestety film nie oddaje klimatu komiksu. Brakuje paru wątkĂłw, ktĂłre powodują, Ĺźe komiks czyta się jednym tchem (choć liczy sobie około 300 stron). Scenarzysta Max Allan Collins zafundował czytelnikowi powtĂłrkę z rozrywki, niby to juĹź było ale i tak jest to fajne. Ten komiks to prawdziwa gangsterska saga o Ĺźyciu Ameryki lat 30-stych. Czasy prohibicji, biedy i gangsterĂłw. Postacie fikcyjne występują na przemian z rzeczywistymi (Al Capone, Eliot Ness). Czarno białe rysunki , za ktĂłre odpowiada Richard Piers Rayner, doskonale oddają panujący wĂłwczas klimat. Poza tym podkreślają postać Anioła. Postać ktĂłra potrafi być jednocześnie kochającym ojcem i bezlitosnym mordercą.
Podsumowując, “Droga do Zatracenia” to porządny komiks z ktĂłrym warto się zapoznać. Mnie do niego zraził kiepski film, lecz w końcu go przeczytałem i nie Ĺźałuję. A poza tym na polskim rynku komiksĂłw o tematyce gangsterskiej moĹźna ze świecą szukać. A więc jeśli widziałeś film to śmiało sięgnij po komiks, a jeśli czytałeś komiks to nie sięgaj juĹź po film. Rozczarujesz się tylko.

Tagi: , , ,
Kategoria: Recenzje |
Brak Komentarzy »

Komentarze