Doniek Blog

« | Strona Główna | »

ZabĂłjczy komiks roku 2012

Autor: doniek | luty 11, 2013

Koniec stycznia i początek lutego obfituje we wszelkiego rodzaju porównania, zestawienia, wybory oraz konkursy dotyczące zeszłego roku. Wśród wielu podsumowań znalazł się miedzy innymi plebiscyt na „Najlepszy Komiks 2012”. Organizowany on był jak co roku przez Aleję Komiksu i jak co roku cieszył się on mniejszym lub większym (zależy od punktu widzenia) powodzeniem. Spośród wielu pretendentów wybrano jednego zwycięzcę. Został nim komiks „Batman: Zabójczy Żart” duetu Moore i Bolland. I tu właśnie pojawia się drobny problem.

Czy ten komiks jest wart uwagi? Jak najbardziej. Czy zasłużenie znajduje się w kanonie klasyków komiksowych? Oczywiście. Czy wyznaczał nowe granice w sztuce komiksowej? Zdecydowanie: Tak. Czy zasłużył na miano „Komiks Roku 2012”. Zdecydowanie: Nie.

„Batman: Zabójczy Żart” przedefiniował w Polsce postrzeganie komiksów. Przed jego wydaniem w Polsce, większość komiksów była kojarzona jako literatura dziecięca. Nikt nie traktował komiksu poważnie. „Zabójczy Żart” to zmienił. Pokazał, że komiks nie musi być opowieścią w której dobry charakter zawsze zwycięża. Moore pokazał polskiemu czytelnikowi, że za pomocą dymków i rysunków można zagłębić psychikę postaci oraz pokazać szaleństwo oraz cała gamę uczuć i zachowań międzyludzkich. Poświęcenie, miłość, hart ciała i ducha. Ten komiks metaforycznie wyważył drzwi do pokoju z napisem „Komiks dla dorosłych – Powieść graficzna”. I zrobił to już w 1991 roku czyli 22 lata temu.

I to jest właśnie mĂłj główny zarzut dla wynikĂłw plebiscytu. Według mnie do takich konkursĂłw nie powinny być dopuszczane komiksy będące wznowieniami wcześniej dostępnych pozycji. Dlaczego? PoniewaĹź wiele osĂłb zagłosuje na to co juĹź zna i tyle się nasłuchało na jego temat. Zwłaszcza, Ĺźe pozycja ta pojawia się w kaĹźdym zestawianiu komiksĂłw, niezaleĹźnie od klucza zestawienia (wyjątkiem są oczywiście listy typu “Najgorsze/Najbrzydsze komiksy”). Oczywiście ktoś moĹźe powiedzieć, Ĺźe przecieĹź wiele osĂłb moĹźe nie znać wydania TM-Semic bo są za młodzi na to. No cóş, moĹźe jestem restrykcyjny w swoich ocenach, ale jak ktoś chciał przeczytać ten komiks to zrobił to juĹź dawno, nie czekając na jego reedycję.

Podejrzewam, że jeżeli coś się nie zmieni w polityce wyboru „Najlepszego Komiksu” to w przyszłym roku zwycięzcą może zostać „300” lub „Watchmen”. Oczywiście o ile będę ich reedycje w tym roku.

Zapomniałem wspomnieć, że drugie miejsce „Habibi” jak najbardziej zasłużone a kompletne wyniki plebiscytu „Najlepszy Komiks 2012” można zobaczyć tutaj.

Tagi: , , , ,
Kategoria: Blog, Zestawienia |
Brak Komentarzy »

Komentarze