Doniek Blog

Archiwum z grudzień, 2009

Komiks W Służbie Rządu

Autor: doniek | grudzień 21, 2009

Wszyscy wiemy jak po macoszemu tratowany jest komiks w Polsce. Uważany jest on za lekturę dla dzieci. A dorosła osoba czytająca komiks lub powieść graficzną (nie lubię tego określenia) uważana jest za dziwaka lub ostatecznie ekscentryka. Dlatego właśnie z zazdrością patrzę na rynek amerykański. Tam potrafią zrobić użytek z historii obrazkowych. Mogą być one na przykład wykorzystane do nauki lub wychowania społeczeństwa. Oczywiście każda dekada ma swoje własne demony. Czasami są to narkotyki, czasami komuniści a czasami osoby o odmiennej orientacji seksualnej w służbach mundurowych. I z każdym z tych problemów (demonów) można się zmierzyć/walczyć za pomocą komiksu.

Doskonałym tego przykładem jest odkryta ostatnio strona zawierająca całą masę takich komiksĂłw “propagandowych”/wychowawczych. Znajdziemy tutaj zarĂłwno komiks o narkotykach z Kapitanem Ameryką w roli głównej, wspomniany wcześniej komiks o homoseksualizmie w amerykańskiej armii i wiele jeszcze ciekawszych rzeczy. NiektĂłre z tych komiksĂłw są rysowane przez takie legendy sztuki komiksowej jak na przykład Will Eisner. Najfajniejsze jest to, Ĺźe moĹźna większość z nich pobrać w całości jako pliki PDF. Tak więc jeĹźeli chcesz poznać kawał historii USA a zwłaszcza zobaczyć jak zmieniało się myślenie na przestrzeni lat to ta strona jest naprawdę warta uwagi.

Strona z tymi komiksami (wszystkiego 183 tytuły) znajduje się pod adresem: http://contentdm.unl.edu/cdm4/browse.php?CISOROOT=%2Fcomics&CISOSTART=1,1. Jak widać nie jest to adres user friendly więc najlepiej dodać go od razu do ulubionych. Tak jak ja to zrobiłem.

Tagi: , , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Brak Komentarzy »