Doniek Blog

« | Strona Główna | »

Kapitan Ameryka: First To Fight

Autor: doniek | marzec 29, 2011

Jakiś czas temu, miała miejsce premiera pierwszego oficjalnego zwiastun filmu “Captain America: The First Avenger”. Jeśli ktoś go jeszcze nie widział to zapraszam do zapoznania się z nim poniĹźej:


I jak wrażenia? Fajny? No pewnie, że fajny. Czy ma potencjał?. Pewnie, ze tak. Czy pójdę na niego do kina? Jak najbardziej. Ale zanim do tego dojdzie to pozwólcie, że uraczę Was dwiema ciekawostkami odnośnie postaci Kapitana Ameryki. Gotowi? No to zaczynamy.

Ciekawostka #1

Oto poniĹźej widzicie okładki dwĂłch pierwszych numerĂłw komiksu “Captain America Comics”, przyjrzyjcie się uwaĹźnie i znajdĹşcie jakie są róşnice w wyglądzie tytułowego bohatera. Czas start.


(kliknij na okładkę aby powiększyć)

Ha, jak widać nic się nie ukryje przed bystrym wzrokiem moich czytelników. Oczywiście odpowiedzią na postawione powyżej pytanie jest kształt tarczy którą posługuje się Rogers. w pierwszym numerze miała ona kształt trójkątny. W drugim numerze natomiast ma już ona formę okręgu. Skąd ta zmiana? Już wyjaśniam.

Lata czterdzieste XX wieku były bardzo burzliwym okresem. W Europie szalała wojna, więc nic dziwnego, Ĺźe amerykańskie społeczeństwo potrzebowało jakiegoś obrońcy przed groĹşba niemieckiego ataku. Jako pierwsze na to zapotrzebowanie odpowiedziało wydawnictwo MLJ Publications Inc. poprzez wydanie serii komiksĂłw pod tytułem “Pep Comics”. Bohaterem pierwszego numeru wydanego w styczniu 1940 roku był niejaki The Shield, zamaskowany obrońca Ameryki, przyodziany w barwy narodowe. Zresztą co będę opisywał, zobaczcie sami.

pep comics #1 cover

Czternaście miesięcy po premierze “Pep Comics #1” wydawnictwo Marvel Comics opublikowało pierwszy numer swojego komiksu z Kapitanem Ameryką w roli głównej (marzec 1941 roku). Nieoczekiwanie dla Marvela ich komiks spowodował wzrost popularności postaci The Shield z konkurencyjnego wydawnictwa. Wszytko to spowodował kształt tarczy kapitana, ktĂłry bardzo przypominał kostium postaci z “Pop Comics”. Dlatego tez Marvel podjął błyskawiczną decyzję o zmianie wyglądu tarczy.

Ciekawostka #2

KaĹźdy fan komiksu wie kto to jest Stan Lee. A czy wiecie gdzie debiutował? Otóş jego debiut miał miejsce w “Captain America Comics #3”. Co najciekawsze nie był to scenariusz do tego numeru lecz jedynie krĂłtkie tekstowe opowiadanie z Kapitanem Ameryką w roli głównej. MoĹźecie się z nim zapoznać poniĹźej.


(kliknij na obrazek aby powiększyć)

Zapytacie pewnie co w tej historii jest takiego ciekawego. Otóş jest to pierwszy raz kiedy to Kapitan Ameryka uĹźył tarczy do rzutu. We wcześniejszych komiksach, tarcza słuĹźyła głownie jako osłona bądĹş teĹź taran. Jednak nigdy nią Rogers nie rzucał. Co ciekawe twĂłrcy postaci kapitana, panowie Joe Simon i Jack Kirby, nie planowali nawet uĹźycia przez ich bohatera tarczy jako pocisku. Jednak opowiadanie Lee zainspirowało ich do tego. Pierwszy oficjalny rzut tarczą na łamach komiksu miał miejsce w “Captain America Comics #4”. I wyglądał tak:


(kliknij aby powiększyć)

Zwróćcie uwagę, Ĺźe w komiksie uĹźyto frazy “speed of thought” wyjętej Ĺźywcem z opowiadania Stana Lee co świadczy o tym skąd pochodziła inspiracja. Swoją drogą opowiadanie to było zwiastunem geniuszu Stana ktĂłry swoją pierwszą publikacją wniĂłsł znaczący wpływ na ikonę amerykańskiego komiksu. Good job Stan 🙂

width=

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Ilosć Komentarzy: 1 »

Jeden Komentarz to “Kapitan Ameryka: First To Fight”

 1. Agniecha napisał:
  kwiecień 5th, 2011 at 14:44

  Witam 🙂
  Mam dla Ciebie pewną propozycję.
  Proszę odezwij się na maila agniecha@sztukater.pl, bo widzę, że nie masz tutaj nigdzie kontaktu.
  Pozdrawiam,
  Agniecha

Komentarze