Doniek Blog

Archiwum z styczeń, 2010

Powrót do przeszłości IV: Superman

Autor: doniek | styczeń 14, 2010

superman logo s

KaĹźdy, powtarzam, kaĹźdy człowiek na Ziemi (a na pewno 98% populacji) zna pochodzenie Supermana. Ostatni syn planety Krypton przybył na zieloną planetę gdzie został adoptowany przez państwa Kent. Wychował się na ich farmie gdzie dzięki wspaniałemu amerykańskiemu słoneczku nabrał masy mięśniowej (słoneczko działało tylko na mięśnie, zwoje mĂłzgowe były na nie odporne) i ruszył ratować świat, a właściwie to Metropolis. Koniec. Kropka. To wiedzą wszyscy. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, Ĺźe początkowo Superman miał być człowiekiem i… podróşnikiem w czasie.

W 1934 roku Jerry Siegel poszukiwał rysownika do swoich scenariuszy o Supermanie, było to 4 lata przed podjęciem współpracy z National Allied Publications (późniejszym DC Comics). Podczas tych poszukiwań zwrĂłcił się między innymi do pana Russella Keatona, rysownika odpowiedzialnego za komiks “Buck Rogers“. ZwrĂłcił się do niego w formie listu. A w nim nakreślił orgin głównego bohatera. I właśnie w tym liście moĹźna przeczytać następujące słowa:

1. In his laboratory, the last man on earth worked furiously. He had only a few moments left.
2. Giant cataclysms were shaking the reeling planet, destroying mankind. It was in its last days, dying…
3. The last man placed his infant babe within a small time-machine he had completed, launching it as —
4. — the laboratory walls caved-in upon him.
5. The time-vehicle flashed back thru the centuries, alighting in the primitive year, 1935 A. D. A passing motorist sighted the metal cylinder…
6. …and upon investigating discovered the sleeping babe within.

No dosłownie “Back to the future” :). Patrząc z perspektywy czasu, Siegel dobrze zrobił zmieniając miejsce narodzin Supermana. Przez to nie nałoĹźył na serię Ĺźadnych ograniczeń czasowych i dlatego jeszcze moĹźe się ona ukazywać. Tak wiem, mocno naciągana ta teoria :).

Oryginał Zdjęcie oryginalnego listu oraz jego transkrypcję można znaleźć tutaj. Jest tam jeszcze parę ciekawych punktów.

Tagi: , , , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Brak Komentarzy »

To ptak? To samolot?

Autor: doniek | styczeń 8, 2010

Czasami w Ĺźyciu zdarza się taka chwila kiedy nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Oto właśnie przedstawię Wam jeden z takich przypadkĂłw. Ale na sam początek konkurs. Konkurs jest z gatunku “Zwierze w paski? Biedronka!!!”. Oto pytanie. Kogo z komiksowych bohaterĂłw przedstawia figurka na zdjęciu poniĹźej. Czas start.

tandetna figurka superbohatera baz logo

5… 4… 3… 2… 1… Koniec. A teraz czas na odpowiedĹş. To ptak? To samolot? Nie, to….
Czytaj dalej »

Tagi: , ,
Kategoria: Ciekawostki |
Ilość Komentarzy: 3 »

Batman i Superman kontra Joker i spółka w wersji Lego

Autor: doniek | styczeń 7, 2010

batman lego logo

Niektórzy ludzie mają za dużo czasu. Próbują go sobie zagospodarować robić niedorzeczne rzeczy. Na przykład czytają komiksy, prowadzą blogi, bawią się klockami i nie przeszkadza im fakt nie posiadania dzieci. Wśród nich zdarzają się jednostki wybitne. Potrafią one wznieść wykonywaną przez siebie czynność na poziom niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Tak jest właśnie z osobnikiem ukrywającym się pod pseudonimem forrestfire101.

Człowiek ten przy pomocy klocków lego i swojej chorej/niesamowitej* wyobraźni stworzył filmik z największymi gwiazdami DC Comics w rolach głównych. Gwiazdy te to oczywiście Batman i Superman. A filmik opowiada o ucieczce więźniów z Arkham. Brzmi znajomo? ;). Zanim napisze więcej zobaczcie filmik.

I co? Miałem rację? Pewnie, Ĺźe miałem. Czapki z głów Panie i Panowie. Mnie najbardziej urzekła scenariusz tego klipu. Pokazuje on doskonale “mroczną” osobowość Batmana. Swoją droga ten krĂłtki filmik bije na głowę filmy fabularne “Baman Forever” i “Batman i Robin”. Być moĹźe trudniej jest napisać dobry scenariusz do filmu pełnometraĹźowego. Nie wiem. Nigdy nie pisałem Ĺźadnego scenariusza i wątpię czy w przyszłości będę. Ale fakt jest faktem, Ĺźe forrestfire101 odwalił kawał porządnej roboty. Jeśli chcecie zobaczyć jakieś inne jego filmy to zapraszam na jego kanał Youtube. Znajdziecie tam jeszcze parę fajnych materiałów.

___________________________________________
* niepotrzebne skreślić

Tagi: , , ,
Kategoria: Ciekawostki, Film |
Brak Komentarzy »

Spider-Man i Bono na Broadway’u

Autor: doniek | styczeń 6, 2010

bono the edge spider-man turn off the dark broadway musical

Właśnie przeczytałem, Ĺźe na dzień 25 lutego roku 2010 jest zaplanowana premiera musicalu “Spider-Man: Turn Off The Dark”. Oczywiście zostanie on wystawiony na deskach sławetnego Broadway’u. Powiem Wam szczerze, ze zostałem mile zaskoczony tym faktem. Zwłaszcza kiedy poklikałem sobie po oficjalnej stronie (link wyĹźej) i zobaczyłem kto odpowiada za teksty i muzykę do tego dzieła. Otóş ciężar stworzenia oprawy muzycznej wziął na swoje barki zespół U2. A właściwie to połowa zespołu U2. No dobra, za muzykę i teksty odpowiada Bono i The Edge, czyli wokalista i gitarzysta U2. Czemu nie zaprosili do tego przedsięwzięcia reszty kolegĂłw? Nie wiem, nie wnikam, ich sprawa.

Warto przypomnieć, ze nie jest to pierwszy przypadek romansu muzykĂłw U2 z komiksem. Wcześniej bowiem robili oni (wszyscy, a nie jak tym razem połowa) u konkurencji. Ich utwĂłr pod tytułem “Hold me, thrill me, kiss me” został wykorzystany do promocji trzeciego filmu o Batmanie znanego całemu światu jako “Batman Forever”. Trzeba przyznać uczciwie, Ĺźe piosenka ta jest świetna i patrząc z perspektywy czas jest ona najlepszym momentem w filmie. Leci bowiem na napisach końcowych i dzięki temu ten koszmarek (film “Batman Forever”) ma przynajmniej miłe zakończenie :).

A teraz ciekawostka. Po wejściu na stronę oficjalną musicalu (link wyĹźej jak wyĹźej) dane jest nam usłyszeć fragment muzyki. Nie wiem czy ten urywek zostanie wykorzystany w przedstawieniu czy teĹź nie, ale bardzo mi się on kojarzy z utworem z “Batman Forever”. Czy tylko ja tu, z moją paranoją, wietrzę jakiś spisek, cz teĹź jesteśmy świadkami zjadania własnego ogona przez Bono i spółkę?

Tagi: , , , , , ,
Kategoria: Zapowiedzi |
Brak Komentarzy »

Podsumowanie 2009 na Doniek.pl

Autor: doniek | styczeń 4, 2010

Jak wszyscy zdają sobie sprawę, od 4 dni mamy rok 2010. Najwyższy więc czas na podsumowanie jego poprzednika. Podsumowanie będzie dotyczyć mojej działalności na tym blogu. Nie spodziewajcie się więc jakiegoś super podsumowania. Podam kilka zabawnych faktów na tema bloga z komentarzami. Zaczynam więc:

Ilość napisanych artykułów (tekstĂłw) – 21
Tak, zdaje sobie sprawę, Ĺźe to cholernie mało. Postaram się w tym roku poprawić częstotliwość wpisĂłw. Wszystko zaleĹźy od mojego samozaparcia i silnej woli. 🙂

Ilość uĹźytkownikĂłw w 2009 – 16773
Strasznie mało, pewnie po odrzuceniu wizyt spamerów i innych maści niechcianych odwiedzających została by pewnie 1/3 tej liczby. Ale co się dziwić, przy takiej częstej aktualizacji :).

Najczęściej komentowany artykuł w 2009Zostałem Bezczelnie Skopiowany i Marvel jest dla dzieci a DC dla dorosłych, obydwa po 4 komentarze.
Nie ma się co dziwić, obydwa tematy kontrowersyjne i wywołujące poruszenie :).

Najczęściej linkowany artykułJak chciwość zabiła Sandmana

Keyword z największa ilością wejść – “komiksy download

Najdziwniejszy keyword w statystykach – “chcę przeczytać tu komiks z hannah montana” i “angielska firma obuwnicza kids
No tak, pomysłowość ludzka wraz z algorytmem wujka Google daje ciekawe wyniki 🙂

To tyle drodzy czytelnicy, mam nadzieję, Ĺźe za rok te statystyki będa o wiele lepsze. Zwłaszcza te z punktu pierwszego 🙂

p style=

Tagi: , ,
Kategoria: Blog |
Brak Komentarzy »